Jak będzie wyglądał nasz dom na działce?

Czy mamy wystarczającą ilość miejsca aby „sąsiad nie zaglądał nam przez ramię” i aby z obu stron domu było wygodne obejście i dostęp do reszty działki.

Czy będziemy budować dom parterowy, czy z poddaszem?

Poddasze – niektórzy lubią charakter takiego miejsca. Tutaj przede wszystkim pytanie jest o wielkość działki. Jeśli jest wystarczająco duża, aby dom nie zajmował większości jej powierzchni, śmiało można budować dom parterowy.

Poddasze – ma pewne wady. Jedną z nich jest fakt, że będziemy musieli chodzić po schodach, a więc np. wnosić po nich wszystkie meble. Inna sprawa to skomplikowanie systemu grzewczego.

Ponadto, jeśli na poddaszu umieścimy sypialnie, musimy być przygotowani na wyższą w okresie letnim temperaturę tego miejsca, natomiast w zimie – może być niespodziewanie zimno. O ile przed wyziębieniem w zimie można się zabezpieczyć przez dobrą izolację, o tyle nie da się uniknąć upałów w lecie, i może się okazać że bez klimatyzacji nie da się wytrzymać.

Czy budujemy garaż, czy garaż ma być połączony z domem? Czy budujemy dom z piwnicą, czy też może niepodpiwniczony?

W drugim przypadku i tak musimy rozważyć odpowiednie pomieszczenia gospodarcze (np. schowek na narzędzia, kotłownia itd.). Tradycyjnie, znajdują się one w piwnicy. Oczywiście, jak już to wszystko uzgodnimy, musimy wybrać któryś z gotowych projektów architektonicznych, lub zlecić architektowi wykonanie projektu według naszych wskazówek. Druga opcja jest znacznie droższa, bowiem w gotowych projektach przewidziane są wszystkie elementy, natomiast w nowym projekcie trzeba wykonywać od nowa to gdzie mają przebiegać instalacje elektryczne itd.  Natomiast plusem będzie wyjątkowość domu. Ew. możemy zakupić gotowy projekt i na własną rękę wykonać drobne zmiany. Czasem te same projekty występują w kilku różnych wersjach.